Experience timeless appeal with a modern twist with the Thomas chair. Inspired by classic mid- century style and vintage Flexsteel designs, this refined chair features layered arms, round tapered legs and a bullnose cushion. Create the perfect style for your home with your choice of upholstery fabric. Sized for ultimate versatility, the Thomas chair brings casual sophistication and unmatched comfort to any living space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thomas |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 20.80 |
| Carton Weight | 81 lb |
| Product Weight | 81 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 20.800 |
| Carton Weight | 81.000 lb |