The Turner swivel chair presents casual chic style in a deeply comfortable design. The sloping barrel back luxuriously envelopes the body, while a spring down cushion enhances relaxation. The curves soften the feel of a room. Welt cord trim contributes to a tailored, sophisticated look that brings soft elegance to a variety of settings.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber Blendown, Knife-edge with welt |
| Com | 7.9 |
| Created | 4/21/2025 |
| Cubes | 20.63 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 1747-011 |
| Fabric Shown | 1747-011 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 28.5 |
| Overall Product Width | 33 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 19.5 in and 49.53 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric |
| Depth | 35.5 in (90.17 cm) |
| Height | 28.5 in (72.39 cm) |
| Width | 33 in (83.82 cm) |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Welt detail | Yes |
| $modifiedat | 20250421070737 |