Clean lines and graceful curves blend modern and traditional shaping on the Ventura leather power motion chair. The arms gently swoop from a tall back and then take a straight line to the block feet. A deep seat cushion and a bustle back provide the ultimate in comfort, while smooth controls offer a full recline.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Ba | 26.50 in and 67.31 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Bustle back |
| Cubes | 33.43 |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Upholstery |
| Leather | 344-020 |
| Leather Shown | 344-020 |
| Motion Type | Powered |
| Overall Product Height | 38.5 |
| Overall Product Width | 36.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Ventura Leather Power Motion Chair |
| Product Type | Power Motion Chair |
| Productionplant | Plant 12 |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 21 in and 53.34 cm |
| Seat Height | 19.5 in and 49.53 cm |
| Shipping Weight | 164.0 |
| Total Shipping Weight | 164.0 |
| Website Material | Leather |
| Bustle back | Yes |
| Curved track arm | Yes |
| Power footrest & headrest | Yes |
| Wooden block feet in Kona finish only | Yes |
| Transitional style | Yes |
| USB port | Yes |
| Seat Width | 26.5 in and 67.31 cm |