The Walden leather chair is in a class of its own. The barrel form harkens back to midcentury styling, but what truly captivates is the faux bois design of the polished cast aluminum frame. A luxurious spring down cushion and blendown throw pillow are plush and inviting. With its timeless, high-end look, this singular piece brings natures inspiration to the luxe living space.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 29.5 in and 74.93 cm |
|---|---|
| Ba | 26 in and 66.04 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Col | 48 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | October 2018 |
| Division | Upholstery |
| Leather | 209-010 |
| Leather Shown | 209-010 |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 29.5 |
| Overall Product Width | 28 |
| Product Name Search | Walden Leather Chair |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | 67 |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 20.5 in and 52.07 cm |
| Seat Width | 26 in and 66.04 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Leather |
| Qty On Hand | |
| Qty On Hand | 65 |