The Weller design transforms a traditional wing chair into a power motion chair. The arms are slightly flared, and deep cushions are stitched for maximum comfort. Controls on the outside arm offer smooth reclining movement, as well as an integrated USB port.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 26 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 21.5 in and 54.61 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Cubes | 31.32 |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Upholstery |
| Finish Shown | WDF – 788 Aged Grey |
| Instock | Yes |
| Leather | 201-010 |
| Leather Shown | 201-010 |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 40 |
| Overall Product Width | 31.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Weller Leather Power Motion Chair |
| Product Type | Power Motion Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 21.5 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 145.0 |
| Total Shipping Weight | 145.0 |
| Website Material | Leather and Wood |
| Seat Width | 21.5 in and 54.61 cm |
| Qty On Hand | 15 |