Dining side chair of solid oak features a generously shaped X back, providing comfort and a clean, elegant appeal. Chair fabric is an off-white heavy weight linen. Finished in Wexford, a special application of black glaze rubbed into raised oak grain and then wiped, revealing the natural wood tones.
Product Details
| Dining side chair of solid oak features a generously shaped X back, providing comfort and a clean, elegant appeal. | Yes |
|---|---|
| Chair fabric is an off-white heavy weight linen. | Yes |
| Finished in Wexford, a special application of black glaze rubbed into raised oak grain and then wiped, revealing the natural wood tones. | Yes |
| Overall Width | 20.5 in |
| Overall Depth | 22.5 in |
| Overall Height | 39 in |
| Weight | 21.0 lb |
| Seat Width | 21 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 21 in |
| Wood Finish | Wexford |
| Available in Vinyl | No |