A modern interpretation of the traditional barrel chair, the Zola chair features a curved upholstered back and a tight seat cushion resting in a split polished stainless steel frame. Sophisticated and unique, this eye-catching chair exhibits an artistic sensibility ideal for the eclectic interior.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 30.5 in and 77.47 cm |
|---|---|
| Ba | 23.5 in and 59.69 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 5.8 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Overall Product Height | 30.5 |
| Overall Product Width | 29 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 65.0 |
| Total Shipping Weight | 65.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Polished Stainless Steel only. | Yes |
| Qty On Hand | |
| Seat Width | 23.5 in and 59.69 cm |
| Depth | 29.5 in (74.93 cm) |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Height | 30.5 in (77.47 cm) |
| Width | 29 in (73.66 cm) |