Designed to deliver sophistication with unmatched comfort, the Addison loveseat features elegant tailoring and modern touches. Welting runs along the arms and back for a polished look, while track arms and tapered legs provide a contemporary edge. Fiber back pillows and spring down cushions provide luxurious support.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Ba | 55 in and 139.7 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with welt |
| Cubes | 70.49 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1029-S85 |
| Fabric | 1029-010 |
| Fabric Shown | 1029-010 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 66 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 55 in and 139.7 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Elegant tailoring with modern touches | Yes |
| Tapered wood legs in Portobello finish | Yes |
| Track arms with welt | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Depth | 39.5 in (100.33 cm) |
| Height | 36 in (91.44 cm) |
| Width | 66 in (167.64 cm) |