Add a touch of cosmopolitan allure to your living space with the Bond loveseat. Its sophisticated mid-century style delivers clean lines with a structured tight-back design and refined welt trim. Mailbox-style arms soften the silhouette, while lumbar accent pillows add style. Square tapered legs, available in three finishes, and the ability to upholster in your choice of fabrics ensures the perfect look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bond |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Tight-Back |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 34.70 |
| Carton Weight | 98 lb |
| Product Weight | 98 lb |
| Carton Volume | 34.700 |
| Carton Weight | 98.000 lb |