The Gabi fabric loveseat offers an alluring comfort destination with sweeping lush curves. The oversized arms frame deep seat cushions and knife-edge back pillows. Exposed wood block feet support the bold design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 55 in and 139.7 cm |
| Back Pillow | (2) Knife-edge without welt |
| Cubes | 70.31 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 2571-CS5 |
| Fabric | 2571-202 |
| Fabric Shown | 2571-202 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 70 |
| Product Type | Loveseat |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 26.5 in and 67.31 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 155.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 155.0 |
| Website Material | Fabric |
| Optionlink | P7085 and P7085Y |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Seat Width | 55 in and 139.7 cm |
| Shaped track arm | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Block feet | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Depth | 43 in (109.22 cm) |
| Height | 34.5 in (87.63 cm) |
| Width | 70 in (177.8 cm) |
| Qty On Hand | 11 |