Treat yourself to a comfortable yet refined sitting experience with the Henry leather power reclining loveseat with power headrests and lumbar. This generously scaled frame is upholstered in a caramel brown leather, and features contoured seats and padded arms with a unique sculptural shape and welt trim. Power recline, headrest and lumbar control on both sides allows for customized comfort, and included USB ports provide convenient device charging. The Zero Gravity recline technology gives the feeling of weightlessness while Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ provides lasting seat support.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Henry |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 40.639 |
| Carton Weight | 272.000 lb |
| Product Weight | 272 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Volume | 42.704 |
| Carton Weight | 268.000 lb |