The low-profile arms on the Rollins loveseat add a shapely modern touch, but also act to enhance the loft of the Plush cushions and back pillows. The result is incredibly comfortable seating with an alluring style all its own.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Ba | 58 in and 147.32 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Com | 17.1 |
| Cubes | 65.65 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P7105A |
| Finish Shown | WDF – 618 Weathered Bone – Cerused |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 68 |
| Product Name Search | Rollins Fabric Loveseat |
| Product Type | Loveseat |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 140.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 140.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 58 in and 147.32 cm |
| Box-edge pillow | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Low shaped arm | Yes |
| Block feet | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Qty On Hand | 10 |