Escape to your own personal paradise with the Artemis power recliner. De-stress with ample relaxation space and indulgent waterfall chaise seats. Luxurious heat and air massage soothes overworked muscles for ultimate wellness, while Zero Gravity recline transports you to a state of weightlessness. Customize your comfort with a power control that adjusts heat, massage , recline, headrest and lumbar support, complete with USB-A and USB-C ports to keep your devices charged and within reach. With the Artemis, every day is a vacation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Artemis |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Rocking, Charging Ports Included, Heat & Air Massage, and MyRecline App Control |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 886-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 21.264 |
| Carton Weight | 172.000 lb |
| Product Weight | 172 lb |
| Product Weight | 145.95 lb |
| Motion Type | Power Reclining |