Neutral performance fabric features dramatic channeling, for total texture and a linear look. Free of PFAS, soft and easy to clean, Crypton® performance fabric is specially engineered for protection against stains, moisture and odor.
Product Details
| Weight (kg) | 147 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 324.09 lb |
| Volume (cu. ft.) | 124.91 cu. ft. |
| Volume (m³) | 3.537 m³ |
| Color | Crypton Nomad Taupe |
| Material | 92% Polyester, 8% Flax/Linen |
| Dimensions (Imperial, inch) | 125.50″w x 125.50″d x 26.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 318.8 cm w x 318.8 cm d x 67.3 cm h |