The Gabi sectional offers an alluring comfort destination with sweeping lush curves. The oversized arms frame deep seats and knife-edge back pillows. Exposed wood block feet support the bold design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (4) Fiber, Knife-edge without welt |
| Cubes | 154.00 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Kitted Skus | P7030, P7037, P7042 |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Gabi Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 4 |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 135 |
| Pieces Shown | P7030 Gabi Armless Chair, P7037 Gabi Right Arm Chaise and P7042 Gabi Left Arm Loveseat |
| Product Name Search | Gabi Fabric Sectional |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 385.0 |
| Total Shipping Weight | 385.0 |
| Block feet | Yes |
| Knife-edge back pillows | Yes |
| Oversized roll arm | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Companion Skus | P7032, P7038 and P7041 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–oElp7yhd–/hftihgchbgpesuw54pek.pdf |
| Sectional Skus | P7030, P7037 and P7042 |
| Website Material | Fabric |