The Gio power motion sectional showcases sinuous curves and a channeled upholstery design. Controls hidden discreetly on the sides of the cushions control the footrests. Headrests pop up from the top, allowing a full recline for each piece except the wedge. It’s sensuous comfort with a modern design.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 19 in and 48.26 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (7) Tight back with pop-up headrest |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1501-002 |
| Fabric Shown | 1501-002 |
| Kitted Skus | B130RO, B130RO, B130RO, B132RO, B135RO, B136RO |
| Marketing Labels | Gio Power Motion Sectional.pdf |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 6 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 154 |
| Pieces Shown | B130RO Gio Armless Power Motion Chair, B132RO Gio Wedge, B135RO Gio Right Arm Power Motion Chair and B136RO Gio Left Arm Power Motion Chair |
| Product Type | Power Motion Sectional |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Website Material | Fabric |
| Hidden feet | Yes |
| Hidden power motion controls | Yes |
| Modern style | Yes |
| Pop-up headrests | Yes |
| Power footrests with wall-away recline | Yes |
| Shaped track arms | Yes |
| Tight back | Yes |
| Companion Skus | B155RO |
| Cubes | 220.70 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–TBKe1hBg–/qgxukyk7yv4jiqv23zaa.pdf |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Sectional Skus | B130RO, B132RO, B135RO and B136RO |
| Shipping Weight | 775.3 |
| Total Shipping Weight | 775.3 |
| Depth | 121 in (307.34 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Width | 154 in (391.16 cm) |
| Qty On Hand | 5 |