The Helena sectional’s oversized track arms, low profile, and brushed stainless steel feet lend it a streamlined look rooted in contemporary design. Designed with sinuous spring construction for durability and comfort, the sectional offers luxe feather-down cushions for the ultimate in relaxation.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26.5 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (3) Fiber Blendown, Knife-edge weltless with topstitch |
| Chaise Depth | 91 in and 231.14 cm |
| Cubes | 70.24 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Kitted Skus | N5137, N5142 |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 124 |
| Pieces Shown | N5137 Helena Right Arm Chaise and N5142 Helena Left Arm Loveseat |
| Product Name Search | Helena Fabric Sectional |
| Product Type | Sectional |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 26.5 in and 67.31 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 265.0 |
| Total Shipping Weight | 265.0 |
| Website Material | Fabric |
| Brushed Stainless Steel finish only | Yes |
| Companion Skus | N5120, N5130, N5131, N5132, N5138, N5140 and N5141 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ctWGe4gO–/oz2kggjl9fagidj1xnyp.pdf |
| Marketing Labels | Helena N51 Sectional – Metal Foot.pdf |
| Sectional Skus | N5137 and N5142 |
| Qty On Hand | 467 |