The Indy sectional takes a laid-back approach to seating with a casual design enhanced by modern arm panels. Deep seat cushions and roll-top back pillows offer incredible comfort, while curved panels create a unique arm style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (7) Fiber Blendown, Roll top with 4″ boxing on sides |
| Cubes | 206.14 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1148-100 |
| Fabric Shown | 1148-100 |
| Finish Shown | WDF – 712 Greige |
| Kitted Skus | N8830, N8832, N8841, N8842 |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–qxsvCD7b–/or4ovfmslyinyfkix1xa.pdf |
| Marketing Labels | Indy Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 6 |
| Overall Product Height | 31.5 |
| Overall Product Width | 158 |
| Pieces Shown | N8830 Indy Armless Chair, N8832 Indy Corner Chair, N8841 Indy Right Arm Loveseat and N8842 Indy Left Arm Loveseat |
| Product Name Search | Indy Fabric Sectional |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 16.75 in and 42.55 cm |
| Shipping Weight | 469.0 |
| Total Shipping Weight | 469.0 |
| Website Material | Fabric |