A continuous smooth curve sweeps around the back of the Jules sectional, offering a classic but updated style. Two loveseats, an armless chair and a wedge chair create a comfortably stylish gathering spot for family rooms or living rooms.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (7) Fiber, Knife-edge without welt |
| Cubes | 163.73 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1501-200 |
| Fabric Shown | 1501-200 |
| Kitted Skus | P1830A, P1841A, P1842A, P1860A |
| Marketing Labels | Jules Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 7 |
| Overall Product Height | 31.25 |
| Overall Product Width | 144 |
| Pieces Shown | P1830A Jules Armless Chair, P1841A Jules Right Arm Loveseat, P1842A Jules Left Arm Loveseat and P1860A Jules Wedge |
| Product Type | Sectional |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 21.5 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 17.75 in and 45.09 cm |
| Shipping Weight | 440.0 |
| Total Shipping Weight | 440.0 |
| Website Material | Fabric |
| Shelter arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Knife-edge back pillows | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Companion Skus | P1835A and P1836A |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–7T_XiDcK–/rgbiqwv4naik2yskzrkv.pdf |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Sectional Skus | P1830A, P1841A, P1842A and P1860A |
| Qty On Hand | 3 |
| Depth | 112.5 in (285.75 cm) |
| Height | 31.25 in (79.38 cm) |
| Width | 144 in (365.76 cm) |