With gracious scale and a simple modern aesthetic, the Kelsey sectional offers luxury and style. The linear design features track arms and block feet for a clean, contemporary look. Plush down cushions and fiber back cushions soften the lines, promising unprecedented comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (7) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Cubes | 295.30 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Kitted Skus | N9630, N9632, N9641, N9642 |
| Marketing Labels | Kelsey Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 6 |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 134.5 |
| Pieces Shown | N9630 Kelsey Armless Chair, N9632 Kelsey Corner Chair, N9641 Kelsey Right Arm Loveseat and N9642 Kelsey Left Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 390.0 |
| Total Shipping Weight | 390.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | N9637, N9638, N9640, N9693 and N9694 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–tpfHZ5T6–/l58b3g4zupit37dqrug6.pdf |
| Sectional Skus | N9630, N9632, N9641 and N9642 |
| Depth | 104.5 in (265.43 cm) |
| Height | 35.5 in (90.17 cm) |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Width | 134.5 in (341.63 cm) |
| Block feet | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Track arm | Yes |
| Transitional style | Yes |