Straight lines are softened with gentle curves on the Lars sectional, complementing the wide track arms and bold silhouette. Plush, deep seat cushions and box-edge bordered back pillows craft a comfort destination. Wide block feet take a stance in textured wood.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (8) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Cubes | 193.47 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Upholstery |
| Kitted Skus | 1230L, 1230L, 1232L, 1241L, 1242L |
| Leather | 352-002 |
| Leather Shown | 352-002 |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Lars Leather Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 7 |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 142 |
| Pieces Shown | 1230L Lars Armless Chair, 1232L Lars Corner Chair, 1241L Lars Right Arm Loveseat and 1242L Lars Left Arm Loveseat |
| Product Name Search | Lars Leather Sectional |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 16 in and 40.64 cm |
| Shipping Weight | 551.0 |
| Total Shipping Weight | 551.0 |
| Website Material | Leather |
| Box-edge bordered back pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Optional throw pillows included | Yes |
| Textured wood block feet | Yes |
| Track arm | Yes |
| Companion Skus | 1235L and 1236L |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–7ViC00CP–/udkpicw3vanw1u7swtzu.pdf |
| Sectional Skus | 1230L, 1232L, 1241L and 1242L |