The ultimate in deep relaxation, the Lioni sectional features fine leather upholstery and power motion technology. With power headrests and footrests, it offers a range of luxurious seating positions. Multiple USB ports give the option to recharge while reclining.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power Footrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 26.5 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (7) Tight back with pop-up headrest |
| Cubes | 192.10 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Upholstery |
| Kitted Skus | 9541RHO, 9542RHO, 9555RHO, 9560RHO |
| Leather | 341-022 |
| Leather Shown | 341-022 |
| Number Of Seat Cushions | 6 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 153.5 |
| Pieces Shown | 9541RHO Lioni Right Arm Power Motion Loveseat, 9542RHO Lioni Left Arm Power Motion Loveseat, 9555RHO Lioni Armless Power Motion Chair and 9560RHO Lioni Wedge |
| Product Name Search | Lioni Leather Power Motion Sectional |
| Product Type | Power Motion Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 745.0 |
| Total Shipping Weight | 745.0 |
| Website Material | Leather |
| Tight back | Yes |
| USB ports | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Wooden block feet in Weathered Charcoal finish only | Yes |
| Key arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Power footrests & pop-up headrests | Yes |
| Stationary center seats | Yes |
| Companion Skus | 9535RHO, 9536RHO and 9550RHO |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–5BVxpkc4–/qgybuuxogcm4n8pb7pct.pdf |
| Marketing Labels | RHO Lioni Sectional.pdf |
| Sectional Skus | 9541RHO, 9542RHO, 9555RHO and 9560RHO |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Motion Type | Powered |