The ultimate in deep relaxation, the Lioni sectional features fine leather upholstery and power motion technology. With power headrests and footrests, it offers a range of luxurious seating positions. Multiple USB ports give the option to recharge while reclining.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power Footrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 26.5 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (7) Tight back with pop-up headrest |
| Cubes | 192.10 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Kitted Skus | 9541RO, 9542RO, 9555RO, 9560RO |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 6 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 153.5 |
| Pieces Shown | 9541RO Lioni Right Arm Power Motion Loveseat, 9542RO Lioni Left Arm Power Motion Loveseat, 9555RO Lioni Armless Power Motion Chair and 9560RO Lioni Wedge |
| Product Type | Power Motion Sectional |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 745.0 |
| Total Shipping Weight | 745.0 |
| Website Material | Leather |
| Transitional style | Yes |
| USB ports | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Wooden block feet in Mocha finish | Yes |
| Power footrests & pop-up headrests | Yes |
| Stationary center seats | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Tight back | Yes |
| Key arm | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Zz6KTzJf–/grgdvshexg0muyvzjld7.pdf |
| Marketing Labels | Lioni Power Motion Sectional Components |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Sectional Skus | 9541RO, 9542RO, 9555RO and 9560RO |
| Depth | 122.5 in (311.15 cm) |
| Height | 32.5 in (82.55 cm) |
| Leather | 330-002 |
| Leather Shown | 330-002 |
| Qty On Hand | 42 |
| Width | 153.5 in (389.89 cm) |