Casual comfort meets cool modern style in the Nest sectional. Deep, luxurious seating and sumptuous down cushions beckon. Clean lines and generously wide track arms create a distinctly modern silhouette. Stitched flanged edges add a subtle nuance to this stylish but understated sectional group.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22 in and 55.88 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge border with 1/4″ flange |
| Cubes | 135.46 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Kitted Skus | P3338, P3341 |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Nest Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 125.5 |
| Pieces Shown | P3338 Nest Left Arm Chaise and P3341 Nest Right Arm Loveseat |
| Product Name Search | Nest Fabric Sectional |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 250.0 |
| Total Shipping Weight | 250.0 |
| Casual modern style | Yes |
| Down cushions | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Individual components can also stand alone | Yes |
| Wide track arms and stitched flanged edges | Yes |
| Companion Skus | P3300, P3330, P3332, P3337 and P3342 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–yqDeIQm2–/nd8zer8b9fqrxqbqmcng.pdf |
| Sectional Skus | P3338 and P3341 |
| Website Material | Fabric |