Wonderfully versatile, the Andie right arm loveseat is a modern yet comfortable design. Used as a standalone seat or as an as an addition to a conversation area sectional, this contemporary loveseat has a supportive sinuous spring construction and luxe feather-down cushions. Its clean lines make it an easy piece to blend seamlessly with existing furnishings.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22 in and 55.88 cm |
|---|---|
| Ba | 60 in and 152.4 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber Blendown, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 15.6 |
| Cubes | 61.15 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Upholstery |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Andie Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 70 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Andie Fabric Right Arm Loveseat |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 140.0 |
| Total Shipping Weight | 140.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | N8401, N8430, N8432Y, N8437Y, N8438Y and N8442Y |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Web8eIXn–/d3pcnjdwvofluq5hmzhk.pdf |
| Seat Width | 60 in and 152.4 cm |