The Dawkins armless chair offers casual comfort with a high-end look. The timeless modern design features tapered block feet that are available in a variety of finishes. This chair can stand alone or be used as part of the Dawkins sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
|---|---|
| Com | 8.4 |
| Cubes | 32.66 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P9230A |
| Marketing Labels | Dawkins Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 30 |
| Product Type | Armless Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 28 in and 71.12 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P9231, P9232, P9237, P9238, P9241 and P9242 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–8ncx2_KU–/irowcv38181belfpfgrr.pdf |
| Depth | 40.5 in (102.87 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 30 in (76.2 cm) |