Dressed in luxurious top-grain leather, the Dawkins right arm loveseat offers casual comfort with a high-end look. The timeless modern design features a wide track arm and tapered block feet, available in a variety of wood finishes. Plush cushions and fiber back pillows make this sophisticated loveseat the perfect place to lounge in style.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Arm Style | Track Arm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Cubes | 62.95 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #9 Luxe Leather Cushion |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Upholstery |
| Finish Shown | WDF – 793 Walnut |
| Instock | Yes |
| Leather | 333-222 |
| Leather Shown | 333-222 |
| Made To Order | No |
| Marketing Labels | Dawkins Leather Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Optionlink | 9241L |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 67 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Dawkins Leather Right Arm Loveseat |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Productionplant | Fully Made |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE9 – Insert |
| Seat Depth | 28 in and 71.12 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 145.5 |
| Total Shipping Weight | 145.5 |
| Website Material | Leather |
| Companion Skus | 9230LO, 9232LO, 9237LO, 9238LO and 9242LO |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–e_WlrwL2–/ypuvpow0sc5csjozfyp1.pdf |
| Qty On Hand | 44 |