With refined proportions and a linear frame, the Eden right arm loveseat creates an enduring modern look offering casual sophistication. The low-profile back and slender legs bring an air of lightness, while fiber back pillows and spring down cushions provide relaxed comfort. The streamlined upholstery and stainless steel legs accentuate the clean, modern design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 14.9 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | October 2016 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Eden Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 64.5 |
| Product Name Search | Eden Fabric Right Arm Loveseat |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 125.0 |
| Total Shipping Weight | 125.0 |
| Website Material | Fabric |
| This frame can be used as a stand-alone item upon request. | Yes |
| Companion Skus | N2730, N2732Y, N2740Y and N2742Y |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–SIR4zdBN–/sr8fqgqmf49sm3lxfwuy.pdf |
| Cubes | 96.75 |