Luxurious upholstery gives the Elle wedge a cloud-like softness. It’s the perfect connector for the kidney-shaped Elle sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (1) Tight back |
|---|---|
| Com | 6.2 |
| Cubes | 33.06 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P1560A |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Elle Plush Sectional.pdf |
| Overall Product Height | 32.00 |
| Overall Product Width | 35.75 |
| Product Name Search | Elle Fabric Wedge |
| Product Type | Wedge |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 25.50 in and 64.77 cm |
| Seat Height | 16.75 in and 42.55 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P1541 and P1542 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–SkBdgReP–/iytxly08g5qjklo34rst.pdf |