The Gabi armless chair offers an alluring comfort destination with sweeping lush curves, a deep seat and a knife-edge back pillow. Designed as a component of the Gabi fabric sectional, this frame can stand alone upon request.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
|---|---|
| Com | 8.2 |
| Cubes | 29.75 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P7030A |
| Marketing Labels | Gabi Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 30 |
| Product Type | Armless Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P7032, P7037, P7038, P7041 and P7042 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–oElp7yhd–/hftihgchbgpesuw54pek.pdf |
| Depth | 42.5 in (107.95 cm) |
| Height | 35 in (88.9 cm) |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
| Knife-edge pillows | Yes |
| May be used as a standalone upon request | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Wood feet available in any 700 series non-cerused upholstery finish | Yes |