Subtle and sophisticated, the Germain armless chair delivers a rich look with its clean, transitional design. With a plush spring down cushion and a fiber back pillow, it offers unprecedented comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
|---|---|
| Com | 9.2 |
| Cubes | 31.69 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | April 2016 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Germain Fabric Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 33 |
| Product Name Search | Germain Fabric Armless Chair |
| Product Type | Armless Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 33 in and 83.82 cm |
| Shipping Weight | 60.0 |
| Total Shipping Weight | 60.0 |
| Website Material | Fabric |
| This frame can be used as a stand-alone item upon request. | Yes |
| Companion Skus | B2632, B2637, B2638, B2641 and B2642 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–yqQGaq2F–/uussmmnjbbqoomq9himv.pdf |