Traditional in shape and style the Helena right arm loveseat shows off its modern side with substantial, chunky legs. It is wrapped in beautiful neutral fabric and filled with Luxe Feather Down to offer a welcoming spot for repose. This piece can stand alone, or be part of the Helena sectional
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26.5 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber Blendown, Knife-edge weltless with topstitch |
| Com | 20 |
| Cubes | 70.24 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 80.5 |
| Product Name Search | Helena Fabric Right Arm Loveseat |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 26.5 in and 67.31 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 140.0 |
| Total Shipping Weight | 140.0 |
| Website Material | Fabric |
| Available in any 700 series upholstery wood finish | Yes |
| Shown in 789 Portobello finish | Yes |
| Qty On Hand | 207 |
| Companion Skus | N5220, N5230, N5231, N5232, N5237, N5238, N5240 and N5242 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–lJPq2QqE–/umelsixovfkmpcc1b7qh.pdf |
| Marketing Labels | Helena N52 Sectional – Wood Foot.pdf |