Bold curves craft a deep frame for the Jules armless chair. Comfort is clearly defined with a deep seat cushion and a plush back pillow. This chair can stand alone or be used as part of the Jules sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
|---|---|
| Cubes | 27.69 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1501-S30 |
| Fabric | 1501-200 |
| Fabric Shown | 1501-200 |
| Marketing Labels | Jules Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Optionlink | P1830 |
| Overall Product Height | 31.25 |
| Overall Product Width | 31.50 |
| Product Type | Armless Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 21.50 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 17.75 in and 45.09 cm |
| Shipping Weight | 70.0 |
| Total Shipping Weight | 70.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P1835A, P1836A, P1841A, P1842A and P1860A |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–7T_XiDcK–/rgbiqwv4naik2yskzrkv.pdf |
| Depth | 40.00 in (101.6 cm) |
| Height | 31.25 in (79.38 cm) |
| Qty On Hand | 3 |
| Width | 31.50 in (80.01 cm) |