Bold curves craft a deep silhouette for the Jules left arm loveseat, with a back that curves around to embrace the seat on the left. Comfort is clearly defined with deep seat cushions, plush back pillows and curated throw pillows. This loveseat is part of the Jules sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.00 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Knife-edge without welt |
| Cubes | 50.75 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1501-S42 |
| Fabric | 1501-200 |
| Fabric Shown | 1501-200 |
| Marketing Labels | Jules Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 31.25 |
| Overall Product Width | 67.50 |
| Product Type | Left Arm Loveseat |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 21.50 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 17.75 in and 45.09 cm |
| Shipping Weight | 135.0 |
| Total Shipping Weight | 135.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P1830A, P1835A, P1836A, P1841A and P1860A |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–7T_XiDcK–/rgbiqwv4naik2yskzrkv.pdf |
| Optionlink | P1842 and P1842Y |
| Depth | 40.00 in (101.6 cm) |
| Height | 31.25 in (79.38 cm) |
| Qty On Hand | 6 |
| Width | 67.50 in (171.45 cm) |