Straight lines are softened with gentle curves on the Lars right arm loveseat, complementing the wide track arm and bold silhouette. Plushly deep seat cushions and box-edge weltless bordered back pillows craft a comfort destination. Four wide block feet take a stance in textured wood. This loveseat is part of the Lars sectional.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.00 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Cubes | 54.69 |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Upholstery |
| Finish Shown | WDF – 634 Tadon – Cerused |
| Instock | Yes |
| Leather | 344-020 |
| Leather Shown | 344-020 |
| Marketing Labels | Lars Leather Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 28.00 |
| Overall Product Width | 71.00 |
| Product Name Search | Lars Leather Right Arm Loveseat |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Productionplant | Plant 12 |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23.00 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 16.00 in and 40.64 cm |
| Shipping Weight | 148.0 |
| Total Shipping Weight | 148.0 |
| Website Material | Leather |
| Back Pillow | (2) Box-edge border with topstitch |
| Companion Skus | 1230LO, 1232LO, 1235LO, 1236LO and 1242LO |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–7ViC00CP–/udkpicw3vanw1u7swtzu.pdf |
| Qty On Hand | 14 |