The ultimate in deep relaxation, the Lioni left arm loveseat features fine leather upholstery and power motion technology. A range of luxurious seating positions is at your fingertips. One seat fully reclines with a power headrest and footrest, while the other seat offers a pop-up headrest. The USB port gives the option to recharge while reclining.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 26.5 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Ba | 62 in and 157.48 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Tight back with pop-up headrest |
| Cubes | 57.88 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Upholstery |
| Leather | 341-022 |
| Leather Shown | 341-022 |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 71 |
| Product Name Search | Lioni Leather Left Arm Power Motion Loveseat |
| Product Type | Left Arm Power Motion Loveseat |
| Productionplant | Plant 12 |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 234.0 |
| Total Shipping Weight | 234.0 |
| Website Material | Leather |
| Companion Skus | 9535RHO, 9536RHO, 9541RHO, 9550RHO, 9555RHO and 9560RHO |
| Instock | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–5BVxpkc4–/qgybuuxogcm4n8pb7pct.pdf |
| Marketing Labels | RHO Lioni Sectional.pdf |
| Seat Width | 62 in and 157.48 cm |
| Qty On Hand | 57 |