Product Details
| Back Type | Loose |
|---|---|
| Back Fill | DuraLoft |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Spring Plush |
| Volume | 71 cft |
| Weight | 136 lb |
| Leather | 228 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 14.25 yrd |
| Back Type | Loose |
|---|---|
| Back Fill | DuraLoft |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Spring Plush |
| Volume | 71 cft |
| Weight | 136 lb |
| Leather | 228 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 14.25 yrd |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. WARNING: Products sold here can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. Please check the product label for warning information. www.P65Warnings.ca.gov/furniture.
"*" indicates required fields
| Weight | 136 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 70 × 34 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Back Type | Loose |
|---|---|
| Back Fill | DuraLoft |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Spring Plush |
| Volume | 71 cft |
| Weight | 136 lb |
| Leather | 228 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 14.25 yrd |
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
No account yet?
Create an Account