A generous silhouette defines the comfort statement of the Moretti right arm loveseat. The back curves to form an embracing arm and plush profile. A deep seat cushion, lush back pillows and two throw pillows craft a luxe style. This loveseat can be used alone or as part of the Moretti sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 21.50 in and 54.61 cm |
|---|---|
| Com | 18.9 |
| Cubes | 66.57 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Upholstery |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Moretti Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 31.00 |
| Overall Product Width | 77.50 |
| Product Name Search | Moretti Fabric Right Arm Loveseat |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 23.00 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 18.50 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 142.0 |
| Total Shipping Weight | 142.0 |
| Website Material | Fabric |
| Back Pillow | (2) Knife-edge weltless with topstitch |
| Companion Skus | N1430, N1442 and N1460 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Af-BWver–/dsppdtyt758irtplyex4.pdf |