Casual comfort meets cool modern style in the Nest corner chair. Deep, luxurious seating and a sumptuous down cushion beckon. Clean lines create a distinctly modern silhouette, while stitched flanged edges add a subtle nuance to this stylish but understated chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with 1/4″ flange |
|---|---|
| Cubes | 34.71 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1301-C32 |
| Date Introduced | April 2020 |
| Division | Upholstery |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 1301-010 |
| Fabric Shown | 1301-010 |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Nest Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 38.5 |
| Product Name Search | Nest Fabric Corner Chair |
| Product Type | Corner Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P3300A, P3330A, P3337A, P3338A, P3341A and P3342A |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–yqDeIQm2–/nd8zer8b9fqrxqbqmcng.pdf |
| Optionlink | P3332 and P3332Y |
| Qty On Hand | |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |