The beautifully balanced design of the Nicolette armless chair combines plush cushioning with clean lines for an enticing modern look. A spring down cushion provides sumptuous comfort without sacrificing the crisp aesthetic.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Style | Armless |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 8.5 |
| Cubes | 33.49 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | April 2017 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1806-002 |
| Fabric Shown | 1806-002 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Nicolette Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 30 |
| Product Name Search | Nicolette Fabric Armless Chair |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Armless Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 28 in and 71.12 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Seat Width | 30 in and 76.2 cm |
| Shipping Weight | 50.0 |
| Total Shipping Weight | 50.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Exposed wood feet. | Yes |
| This frame can be used as a stand-alone item upon request. | Yes |
| Mocha finish. | Yes |
| Cushioned seat and back. | Yes |
| Companion Skus | N1131, N1132, N1137, N1138, N1141, N1142, N1191 and N1192 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–3zO4OL3J–/twbiymppjgriir3mqp6x.pdf |