Lushly rounded arms and a softly curved frame make a bold comfort statement in the Rylan left arm chair. The back is tightly upholstered for the perfect support, while the deep seat invites an extended stay. The chair can stand alone or be a part of the Rylan sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.00 in and 55.88 cm |
|---|---|
| Com | 8.8 |
| Cubes | 35.24 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2021 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 5572-000 |
| Fabric Shown | 5572-000 |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Rylan Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 29.25 |
| Overall Product Width | 47.50 |
| Product Name Search | Rylan Fabric Left Arm Chair |
| Product Type | Left Arm Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 26.00 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 15.50 in and 39.37 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Companion Skus | N4530, N4532 and N4535 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–jX2lZeyt–/dujqa9ah7o6uymhbbi1j.pdf |