Lushly rounded arms and a softly curved frame make a bold comfort statement in the Rylan right arm chair. The back is tightly upholstered for the perfect support, while the deep seat invites an extended stay. The chair can stand alone or be a part of the Rylan sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (1) Tight back |
|---|---|
| Com | 7.2 |
| Date Introduced | October 2021 |
| Division | Upholstery |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Rylan Sectional.pdf |
| Overall Product Height | 29.25 |
| Product Name Search | Rylan Fabric Right Arm Chair |
| Product Type | Right Arm Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | N4530, N4532Y and N4536Y |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–jX2lZeyt–/dujqa9ah7o6uymhbbi1j.pdf |
| Arm Height | 22 in and 55.88 cm |
| Cubes | 35.24 |
| Overall Product Width | 47.5 |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 15.5 in and 39.37 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |