Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 21.75 in and 55.24 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border |
| Cubes | 70.61 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1690-C41 |
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1690-012 |
| Fabric Shown | 1690-012 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–iiPySMdP–/v3l4fakspd9mi6oyepvy.pdf |
| Marketing Labels | Soleil Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Optionlink | P8341 |
| Overall Product Height | 27.50 |
| Overall Product Width | 79.50 |
| Product Name Search | Soleil Fabric Right Arm Loveseat |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Program | Plush |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.00 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 175.0 |
| Total Shipping Weight | 175.0 |
| Website Material | Fabric |
| Hidden feet | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Modern style | Yes |
| Box-edge border pillows | Yes |