Clean lines and deep cushions blend modern and traditional shaping on the Ventura corner chair. A tall back takes an angled line to the base with low-profile feet. A plush seat cushion and box-edge bordered back pillows provide the ultimate in comfort. This chair can stand alone or be used as part of the Ventura sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with topstitch |
|---|---|
| Com | 11.7 |
| Cubes | 37.63 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P3532A |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Ventura Fabric Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34.50 |
| Overall Product Width | 39.75 |
| Product Name Search | Ventura Fabric Corner Chair |
| Product Type | Corner Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.75 in and 57.79 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 89.0 |
| Total Shipping Weight | 89.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P3530, P3535Y, P3536Y, P3537Y, P3538Y, P3540, P3541Y and P3542Y |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–li-FHJA4–/nsibgh99zqeltnbqzwue.pdf |