Clean lines and graceful curves blend modern and traditional shaping for the Ventura right arm loveseat. The arm gently swoops from a tall back and then takes a straight line to the floor. Two deep seat cushions and box-edge bordered back pillows provide the ultimate in comfort. This loveseat is part of the Ventura sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.50 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Com | 16.2 |
| Cubes | 63 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P3541A |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Ventura Fabric Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 34.50 |
| Overall Product Width | 67.25 |
| Product Name Search | Ventura Fabric Right Arm Loveseat |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.75 in and 57.79 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 115.0 |
| Total Shipping Weight | 115.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P3530, P3532Y, P3535Y, P3536Y, P3537Y, P3538Y, P3540 and P3542Y |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–li-FHJA4–/nsibgh99zqeltnbqzwue.pdf |
| Finish Shown | WDF – 664 Java – Cerused |