Clean lines and graceful curves blend modern and traditional shaping for the Ventura leather left arm loveseat. The arm gently swoops from a tall back and then takes a straight line to the floor. Two deep seat cushions and box-edge bordered back pillows provide the ultimate in comfort. This loveseat is part of the Ventura sectional.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with welt |
| Cubes | 63 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Upholstery |
| Finish Shown | WDF – 764 Java |
| Leather | 296-022 |
| Leather Shown | 296-022 |
| Marketing Labels | Ventura Leather Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 67.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Ventura Leather Left Arm Loveseat |
| Product Type | Left Arm Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 22.75 in and 57.79 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 148.15 |
| Total Shipping Weight | 148.15 |
| Website Material | Leather |
| Companion Skus | 3530LO, 3532LO and 3541LO |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Hd0e5XpI–/wwugzump90ercdl7p2bf.pdf |
| Optionlink | 3542L and 3542LY |