Clean lines and graceful curves blend modern and traditional shaping for the Ventura sectional. The arms gently swoop from a tall back and then take a straight line to the floor. Deep seat cushions and box-edge bordered back pillows provide the ultimate in comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (7) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Cubes | 193.38 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Kitted Skus | P3530, P3532, P3541, P3542 |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Ventura Fabric Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 6 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 137.5 |
| Pieces Shown | P3530 Ventura Armless Chair, P3532 Ventura Corner Chair, P3541 Ventura Right Arm Loveseat and P3542 Ventura Left Arm Loveseat |
| Product Name Search | Ventura Fabric Sectional |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.75 in and 57.79 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 388.0 |
| Total Shipping Weight | 388.0 |
| Website Material | Fabric |
| Curved track arm | Yes |
| Wooden block feet | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Optional throw pillows included | Yes |
| Companion Skus | P3535, P3536, P3537, P3538 and P3540 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–li-FHJA4–/nsibgh99zqeltnbqzwue.pdf |
| Sectional Skus | P3530, P3532, P3541 and P3542 |