Welt cording highlights Holly’s silhouette from the bottom to the top of the outside arm and across the seat cushions. Tall, tapered wooden legs add visual height to Holly’s structure and complement its modern inspiration. Thin, angled arms curve upward for a fun, stylish effect. Open this sofa to reveal our convenient sleeper that ensures you and your guests a sound night’s rest.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Holly |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Splendid Comfort Mattress, Memory Flex Mattress, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sleepers |
| Carton Volume | 48.40 |
| Carton Weight | 162 lb |
| Product Weight | 162 lb |
| Carton Volume | 48.400 |
| Carton Weight | 162.000 lb |