Invitingly plump with crisp stitching and recessed arms, the Andie sofa beckons with style and craftsmanship. The shapely design and low back make this sofa perfect to float, with an overall look that is gracious and welcoming. It’s all supported by wide, block legs that elevate this sofa to superstar status.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22 in and 55.88 cm |
|---|---|
| Ba | 75 in and 190.5 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber Blendown, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 20.3 |
| Created | 4/8/2024 |
| Cubes | 74.38 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 95 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 160.0 |
| Total Shipping Weight | 160.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Seat Width | 75 in and 190.5 cm |
| Depth | 40.5 in (102.87 cm) |
| Height | 32.5 in (82.55 cm) |
| Width | 95 in (241.3 cm) |
| Available in any 700 series upholstery wood finish | Yes |
| Block feet | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Low track arm | Yes |
| Modern style | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| $modifiedat | 20240408031614 |