Casually sophisticated, the Astoria sofa features clean lines and soft, inviting curves. Welting distinguishes the elegant contours of the sloped, subtly tapered arms. A single down cushion offers plenty of room to relax, while fiber back pillows add to the comfort. With its simple form and plush cushioning, this sofa offers luxury with a relaxed modern style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.5 in and 59.69 cm |
|---|---|
| Ba | 80.5 in and 204.47 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber Blendown, Knife-edge without welt |
| Com | 13.7 |
| Cubes | 106.21 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 88 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 190.0 |
| Total Shipping Weight | 190.0 |
| Website Material | Fabric |
| Hidden feet | Yes |
| Modern shelter sofa | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| No throw pillows | Yes |
| Knife-edge back pillows | Yes |
| Seat Width | 80.5 in and 204.47 cm |
| Depth | 39.5 in (100.33 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 88 in (223.52 cm) |